Види вовни: як обрати і що варто знати

Стиль | 17 жовтень 2024
Види вовни: як обрати і що варто знати

Вовна — один із найпопулярніших матеріалів для холодного сезону. І це не дивно: вона чудово утримує тепло, дихає, довговічна та екологічно безпечна.

Але коли настає час вибирати зимовий гардероб, виникає питання — яку саме вовну обрати? Які види вовни існують і чим вони відрізняються?


Спершу, варто розібратись чим же є вовна


Вовна - це натуральне волокно, виготовлене із захисного покриву ссавців, таких як вівці, кози, верблюдові Це екологічний матеріал, оскільки вовна зістригається з тварин щороку та майже не потребує ресурсів для переробки, при цьому вона повністю біорозкладається.



Види вовни 


Насправді видів вовни можна налічити кілька десятків, але найпоширенішими є 10 основних: 

  • Овеча вовна
  • Мериносова вовна
  • Шетландська вовна (Shetland sheep's wool)
  • Мохер
  • Кашемір
  • Ангора
  • Верблюжа вовна
  • Альпака
  • Вікунья
  • Ківіут


Кожен з цих видів має свої унікальні властивості та підходить для різних потреб.


Овеча вовна

Овеча вовна поділяється на різні підвиди — це може бути  мериносова, шетландська або Virgin wool, тобто вовна, що походить від першої стрижки ягняти. 


Мериносова вовна отримується від породи овець меринос. Вона відома своїми тонкими волокнами, які забезпечують надзвичайно м’який матеріал для одягу, наприклад для базових шарів, які безпосередньо контактують зі шкірою власника.


Однак процес її виробництва складніший через необхідність очищення від природних жирів. Це трудомісткий процес, який робить мериносову вовну дорожчою порівняно з іншими типами.


Шетландська вовна, отримана від овець шетландської породи, відома своєю винятковою здатністю зберігати тепло. Ця порода поширена на Шетландських островах Шотландії, де панує суворий клімат. Внаслідок цього шетландська вовна відрізняється більшою товщиною та грубішою текстурою порівняно з іншими видами.


Вовна ягняти або Virgin Wool отримується з першої стрижки молодих овець, приблизно у сім місяців. Вона відрізняється надзвичайною м’якістю, гладкістю та гіпоалергенними властивостями. Цей матеріал не тільки довговічний, але й дихає, забезпечуючи комфорт шкірі. Також вона чудово ізолює, зберігаючи тепло взимку та прохолоду влітку.


Козяча вовна

Мохер і кашемір – це унікальні види вовни, що отримують від кіз. Вони мають особливі характеристики, які відрізняють їх від інших видів шерсті.



Мохер походить від ангорських кіз і його відмінністю є те, що під час стрижки до підшерстя додається захисне волосся з верхньої шерсті. Незважаючи на товщину волокон, мохер не такий грубий завдяки м'якому клімату, де вирощують ангорських кіз. Довгі волокна надають тканині гладкість та створюють характерну пухнастість.


Кашемір отримують з підшерстя кашемірових кіз під час линьки. Оскільки з кожної кози виходить невелика кількість вовни, для одного светра потрібно шерсть двох кіз. Ця вовна відрізняється надзвичайною тонкістю, схожою на ультратонкий меринос, і через рідкісність волокна кашеміру є більш дорогим.


Вовна родини верблюжих

Верблюди, альпаки та вікуньї також мають шерстяний покрив, який чудово підходить для виготовлення з нього одягу.


Більшість верблюжої шерсті походить від двогорбих верблюдів, яких розводять у холодних регіонах, і збирають, коли верблюд линяє навесні. Як і мохер, верблюжа вовна порожня всередині, що робить її тоншою та довшою за овечу. Вона легша, блискучіша й така ж м’яка, як кашемір. Хоча верблюжа шерсть добре піддається фарбуванню, найчастіше її залишають у природному світло-коричневому кольорі, який став синонімом цього відтінку.



Альпака, яка родом із Південної Америки, має порожнисті волокна, що робить її легкою та добре ізолює тепло. Вона не лише легша за овечу шерсть, а й тепліша. За м’якістю альпака не поступається кашеміру, але значно міцніша. Її гіпоалергенні властивості роблять альпаку ідеальною для людей з чутливою шкірою.


Найрідкісніша вовна походить від вікуньї, тваринки спорідненої з альпакою та ламою. Ця тварина родом із Анд була священною для інків, які цінували її за м’якість і тепло, використовуючи виключно для королівської родини. Шерсть вікуньї тонша за кашемір і надзвичайно тепла. Через чутливість до хімічних речовин її зазвичай не фарбують.


Вікунья є дуже рідкісною твариною, їх популяція налічує лише кілька тисяч особин. Тварин стрижуть у дикій природі лише кожні два роки, і не більше п'яти разів за життя. Через складність цього процесу вовна вікуньї є найдорожчою у світі, вартістю до 3000 доларів за ярд.

Ангора


Ангора отримується з шерсті ангорських кроликів і є найлегшим, найтоншим і найтеплішим з усіх натуральних волокон. Волокна ангори, як і альпаки, порожнисті та гладкі, що надає їм неперевершену телоту, а також надзвичайно м'які та тендітні, тому ангору часто змішують з іншими матеріалами для покращення її міцності


Окрім цього, кроликів ангорської породи потрібно щодня вичісувати, що робить процес досить трудомістким і призводить до високої вартості цього матеріалу.


Ківіут

Ківіут вважається найтеплішою вовною у світі. Цей матеріал отримують з підшерстя арктичних вівцебиків, яких вирощують в Канаді та на Алясці.  Під час линьки вівцебик втрачає підшерсток, який збирають шляхом вичісування або підбираючи його з землі. Ківіут тонший за найніжнішу овечу вовну, м'якший, міцніший і приблизно вісім разів тепліший. Він також не дає усадки при контакті з водою.


Вироби з різних видів вовни можна знайти в OSTRIV. Обирайте те, що підходить саме вам, та насолоджуйтеся комфортом і стилем у холодну пору року!